Ieri, la Constanța, CVM Tomis - Metallurg Zhlobin 3-1

Cum au ratat 3-0!

697
Voleibaliștii de la Tomis au câștigat turul sferturilor Challenge Cup, dar au cedat un set, ratând la mustață victoria la zero.

CVM Tomis Constanța s-a impus cu 3-1 în fața echipei Metallurg Zhlobin, din Belarus, aseară, în Sala Sporturilor din Constanța, în manșa tur a sferturilor de finală din GM Capital Challenge Cup.
Constănțenii au condus cu 2-0 și au avut patru mingi de meci în setul trei, pe care l-au pierdut însă, câștigând apoi cu 3-1, după 72 de minute de joc.
Tomis a câștigat primul set cu 25-19, în 18 minute, după ce a condus și la opt puncte diferență (16-8, 19-11). Metallurg nu s-a apropiat la unul, două puncte decât în startul setului.
Setul secund a durat 15 minute și le-a revenit gazdelor cu 25-14, Tomis desprinzându-se după 13-10 la 19-11, diferență care a crescut apoi și la 11 puncte (24-13).
2-0 pentru Tomis și constănțenii sperau să rezolve rapid meciul, cu 3-0, pentru a elimina emoțiile în retur. Setul a fost însă mult mai echilibrat, Tomis nedesprinzându-se la mai mult de trei puncte, dar a ajuns apoi la 24-20 și avea patru mingi de meci. Metallurg a recuperat însă spectaculos, a egalat, a trecut chiar în avantaj (25-24, 26-25) și s-a impus cu 27-25, după 22 minute de joc.
CVM Tomis a câștigat însă cu 3-1 (25-17 în setul patru, 17 minute), după ce s-a desprins la 5-0 în debut, diferență ce a fost decisivă.

În memoria lui Marian Cozma
La începutul partidei, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Marian Cozma, iar pe parcursul meciului, galeria constănțeană a scandat de mai multe ori "Marian Cozma!", "Te vom iubi mereu!" și "Păsărilă!". Pe tabela de marcaj au fost afi-șate și imagini cu fostul hand-balist.

Câștigătorii tombolei
Premiile de la tombola organizată de CVM Tomis au fost câștigate de Daniel Moraru, Ion Militaru (câte o cină romantică, alături de partenere, de Valentine’s Day) și Albert Nedelcu (un week-end la Tușnad).