Divizia A1 la volei masculin, etapa a noua

CVM Tomis i-a cedat Stelei un set

77

CVM Tomis s-a impus fără mari probleme în fața ultimei clasate Steaua București, sâmbătă, la Sala Sporturilor, în meciul contând pentru etapa a noua a Diviziei A1 la volei masculin. Campioana României a câștigat partida după patru seturi, 3-1 (25-18, 25-19, 27-29, 25-14).

Pe fondul oboselii acumulate, gazdele au scăzut ritmul, iar oaspeții au condus setul al treilea, încă de la început (8-16; 16-21). CVM Tomis și-a reintrat în joc și a egalat la 24. Cele două echipe au mers la egalitate până la 27, dar setul i-a revenit Stelei, 27-29. CVM și-a adjudecat ultimul set la diferență de peste 10 puncte (25-14) și a obținut victoria cu numărul nouă în campionat. Echipa constănțeană își păstrează poziția de lider al clasamentului.

"Știam că, după duelul din Liga Campionilor, în care am avut o încărcătură emoțională foarte ridicată, este posibil să avem o partidă grea. Două seturi au fost la discreția noastră și, după cum de obicei se întâmplă în sport, când lași puțin piciorul de pe accelerație, apar aceste mici probleme. Până la urmă, importantă e victoria. Suntem foarte bucuroși de cele trei puncte", a declarat centrul constănțean Sergiu Stancu.

Pentru CVM Tomis, urmează o deplasare la Craiova, pentru meciul din a zecea etapă a DA1.

Iată care sunt rezultatele celorlalte partide ale etapei: Phoenix Șimleu Silvaniei - ACS VM Zalău 1-3, CSM București - Știința Explorări Baia Mare 3-2, Arcada Galați - Dinamo București 0-3, Banatul Caransebeș - SCMU Craiova 1-3, VCM LPS Piatra Neamț - Unirea Dej 3-2.