CVM Tomis ratează finala Cupei CEV după un meci dramatic

273

Echipa CVM Tomis Constanța a ratat calificarea în finala Cupei CEV la volei masculin, la capătul unei partide cu accente dramatice, disputate, aseară, la Sala Sporturilor, în compania celor de la Paris Volley.
După victoria din capitala Franței, 3-2 în prima manșă a semifinalelor, băieții lui Martin Stoev aveau nevoie de un succes indiferent de scor și, după cum începuse jocul, cu 25-12 în primul set, se părea că vom asista la un succes-blitz. N-a fost să fie așa, francezii și-au adjudecat parțialul secund, 25-20, și au egalat la general, apoi Tomisul a preluat din nou conducerea, 2-1, grație acelui 25-20 din setul trei. Era însă ultima dată când Constanța strălucea. Paris Volley a egalat din nou, după 25-23, și a câștigat partida cu 3-2, în urma setului cinci, 15-11.
Așadar, pentru desemnarea echipei care va juca finala, a fost nevoie de "setul de aur", pe care tot francezii l-au câștigat, 15-12.
CVM Tomis părăsește competiția cu un gust amar, acela că formația franceză era de bătut!