Din nou în tricoul de „marinar”! FCV Farul şi-a întărit atacul cu Gabriel Iancu

208
Din nou în tricoul de „marinar”! FCV Farul şi-a întărit atacul cu Gabriel Iancu - 1-1643882431.jpg

Atacantul Gabriel Iancu este, începând de joi, 3 februarie, noul jucător al FCV Farul. În vârstă de 28 de ani, Iancu este un produs al Academiei Gheorghe Hagi şi a mai evoluat pentru clubul constănţean în perioada 2009 - ianuarie 2013, 1 iulie 2016 - 30 iunie 2017 şi 1 iulie 2019 - 12 ianuarie 2021.

A fost golgheterul Ligii I în sezonul 2019/2020, cu 18 goluri marcate. Are în palmares patru titluri naţionale: cu FC Viitorul/Farul în 2017, cu FCSB în 2013, 2014 şi 2015. Este, de asemenea, câştigător al Cupei României cu FCSB în 2015 şi dublu câştigător al Supercupei României, cu FCSB în 2014 şi cu FC Viitorul/Farul în 2019. Are, de asemenea, patru selecţii la naţionala de seniori a României.

FCV Farul Constanţa a fost învinsă, scor 2-3 (0-2), de Cernomore Varna, într-o partidă amicală, disputată la Ovidiu.

În faţa unei adversare destul de puternice, ocupantă a locului trei în prima divizie din Bulgaria, managerul tehnic Gheorghe Hagi a decis să trimită în teren o formulă de echipă în componenţa căreia s-au regăsit, în mare parte, juniori sau jucători de la formaţia secundă.

Bulgarii au început meciul în forţă, iar tinerii „marinari” s-au văzut rapid conduşi pe tabela de marcaj, Serdyuk reuşind „dubla” în minutele 1 şi 5. 0-2 a fost scorul la pauză, deşi ocazii au mai fost la ambele porţi.

În partea a doua a jocului, Petre a redus din diferenţă, în minutul 60, când a transformat o lovitură de la 11 metri, iar un sfert de oră mai târziu, Cojocaru a restabilit egalitatea. Amicalul nu s-a încheiat cu o remiză, pentru că, în cel de-al patrulea minut de prelungiri, Angelov a marcat golul victoriei echipei din Varna.

FCV Farul: Brănescu, Mladen, Bîrzu, Dănuleasă, Buta, Radaslavescu, Pires, Bodişteanu, Moldoveanu, Petre, Sali. Pe parcurs, mai jucat: Muşat, Maftei, Duţu, Sîrbu, Borza, Martinovic, N. Popescu, Mălăele, Călin, Mituleţu, Casap, Malama, Cojocaru, Tănasă.

Aflaţi pe o poziţie de play-off (locul şase, 35 puncte), „marinarii” se pregătesc, în această perioadă, pentru meciul cu Chindia Târgovişte (locul 12), programat sâmbătă, 5 februarie, de la ora 16.00, pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, în cadrul etapei a 24-a a Ligii I la fotbal.

Conducerea clubului constănţean a anunţat, joi, 3 februarie, preţul biletelor pentru această partidă: tribuna 1 - 60 de lei, tribuna 2 - 40 de lei, peluze - 20 de lei. Biletele se pot achiziționa online, de pe site-ul bilete.ro, dar şi din reţeaua de magazine bilete.ro. (Inmedio şi Relay, Vodafone, Germanos, Poşta Română).