Dragoș Agache, medalie de argint la Europene

1637
Înotătorul constănțean de 26 de ani a dat lovitura la întrecerea continentală de la Budapesta, unde a urcat pe podium în proba de 50 m bras.

Dragoș Agache, un alt constănțean de la CS Farul, a preluat ștafeta performanțelor în natația românească de la Răzvan Florea, retras de curând din activitatea competițională.
La Campionatul European de seniori de la Budapesta, Dragoș a cucerit medalia de argint în proba de 50 m bras, cu 27,47 secunde (nou record personal). După un start mai slab, elevul Ginei Handrea a revenit spectaculos pe parcurs și a terminat al doilea, la mică distanță de italianul Fabio Scozzoli (27,38 s). Al treilea a fost olandezul Lennart Stekelenburg (27,51 s).
Dragoș Agache a acces în ultimul act cu al optulea timp al semifinalelor (27,64 s) - al doilea în seria sa, iar în calificări a scos un 27,81 s, performanță cu care a fost al șaselea la general.
Recordman național la 50 m bras, Agache reușește să confirme, astfel, și la o competiție internațională de top în această probă. De altfel, constănțeanul care, timp de cinci ani (2004 - 2009), a locuit și s-a antrenat în SUA, este primul sportiv român care ajunge într-o finală europeană în proba de bras.
Argintul lui Dragoș a fost prima medalie obținută de România la aceste Europene și a 62-a cucerită de natația românească în întrecerile continentale (a 16-a în întrecerea masculină).