643
1
DRAMĂ TOTALĂ! Simona Halep a pierdut finala de la Australian Open, după un meci INCREDIBIL contra Carolinei Wozniacki - img1-1517052784.jpg

Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă cu 7-6 (2),3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki, numărul 2 WTA, sâmbătă, la Melbourne, în finala turneului Australian Open.

xxx

UPDATE 13:04 Haaaai, Simonaaa! Pentru prima oară reușește să preia conducerea în setul decisiv, e 4-3 pentru ea, este un moment psihologic extrem de important!

E un moment de respiro, în care Wozniacki primește îngrijiri medicale la genunchiul stâng, unde i se aplică un bandaj.

UPDATE 12:59 Este egal! 3-3 în decisiv. Prestația Simonei impresionează, pur și simplu nu se lasă!

UPDATE 12.54. Pare un clișeu, dar chiar este un meci interzis cardiacilor. Revine Simona. E 2-3 în decisiv.

UPDATE 12:50 Wozniacki își revine rapid: are 3-1 în decisiv.

UPDATE 12:47 Nervi întinși la maximum. Simona dă speranțe fanilor și recuperează: 1-2 în decisiv!

UPDATE 12:34 Wozniacki se desprinde: are 2-0 în decisiv.

UPDATE 12:33 Un nou moment de enervare al Simonei, în timp ce Cahill o încurajează din tribune.

UPDATE 12:28 Începutul setului decisiv îi aparține danezei. E 1-0 pentru Wozniacki în decisiv.

UPDATE 12:05 Simona duce mâna la coapsa piciorului stâng, pare să aibă dureri, dar reușește încă un punct important: are 5-3 în setul al doilea. E încurajată din tribune și de antrenorul Cahill, care îi face semn că e totul în regulă atunci când Simona pierde avantajul pe care îl avea pentru a câștiga setul al doilea.

UPDATE 12:01 Încă o dată, se desprinde Simona: 4-3 în setul al doilea.

UPDATE 11:59 Din nou egalitate în setul al doilea: 3-3

UPDATE 11:52 Și Simona rescrie scorul rapid: e 3-2 pentru ea. Simona este încurajată de români din tribune. La pauză, intervin kinetoterapeuta și medicul, care pare să-i ia pulsul și tensiunea.

UPDATE 11:50 Wozniacki egalează destul de repede: 2-2 în setul al doilea.

UPDATE 11:44 Simona ia conducerea în setul al doilea: 2-1. A fost un game lung, iar Simona a salvat nu mai puțin de patru mingi de break.

UPDATE 11:33 Egalează daneza în setul al doilea: 1-1.

UPDATE 11:30 Simona câștigă primul punct al setului al doilea: 1-0

UPDATE 11:25 SETUL 1 ESTE CÂȘTIGAT DE WOZNIACKI în tie-break CU 7-6 (7-2), după 52 de minute de joc,

UPDATE 11:17 Simona nu cedează! E 6-6, pare să fie un nou meci de anduranță.

UPDATE 11:13 E 6-5 pentru Wozniacki și Simona are un gest nervos, lovind racheta cu podul palmei și spunând ceva enervată.

UPDATE 11:10 Extraordinar! Simona egalează situația: 5-5, în aplauzele lui Darren Cahill, aflat în tribune.

"E ca un zid de cărămidă". Organizatorii de la Australian Open, impresionați de revenirea Simonei

UPDATE 11:07. Halep se apropie și mai mult: 4-5

UPDATE 11:04 Simona nu se lasă și recuperează. E 3-5.

UPDATE 11:00 Daneza se află aproape de câștigarea primului set. E 5-2 pentru Wozniacki în acest moment.

UPDATE 10:56 Wozniacki-Halep: 4-2 în setul 1. Simona dă semne că începe să-și găsească ritmul. Și-a făcut pentru a doua oară la rând serviciul la 0.

UPDATE 10:51 E rândul Carolinei să recupereze: 4-1.

UPDATE 10:48 Simona recuperează excelent: 1-3.

UPDATE 10:44 Început foarte bun pentru Wozniacki: 3-0.

UPDATE 10:40 Daneza se desprinde, are 2-0 în primul set.

UPDATE 10:37, Halep - Wozniacki 0-1. Daneza a deschis finala cu un game solid pe propriul serviciu, dar Simona a arătat deja că nu ezită să atace atunci când are ocazia.

UPDATE - 10:34 - A început meciul, cu Wozniacki la serviciu.

Simona Haleo, locul 1 WTA, și Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, își dispută finala Australian Open azi, de la ora 10:30. Partida poate fi urmărită livetext pe ȘTIRIPESURSE.RO. Câștigătoarea meciului va fi de luni numărul 1 WTA și va obține primul titlu de Grand Slam din carieră.

Simona Halep se află în fața meciului carierei! Românca și Caroline Wozniacki au ajuns în ultimul act al turneului de la Melbourne, după meciuri chinuitoare. Au salvat mingi de meci, Halep chiar de două ori, cu Davis, și cu Kerber. În plus, Simona a purtat cu ea în aceste aproape două săptămâni și durerea fizică, una cauzată de accidentarea la gleznă din primul meci disputat la Melbourne contra lui Destanee Aiava.

Halep și Wozniacki au ajuns pe prima treaptă a clasamentului mondial, Caroline în octombrie 2010, Simona tot în octombrie, dar anul trecut, ea ocupând și în acest moment poziția de vârf. Ambele au deja în spate experiența complexă a câte două finale majore jucate și pierdute. De fiecare dată în același loc, românca la Roland Garros, daneza la US Open.

sursa livetext: digi24.ro

eugen
27 ianuarie 2018
tenis

joaca foarte bine dar este in des avantaj la capitolul inaltime ,deci trebuie sa practice un tenis de forta , sa se trnsforme intr-o tenismena cu joc de forta gen SERENA pentru a completa lipsa de inaltime , jocul de finete gen NASTASE inposibil pe actualele terenurii rapide (posibil pe terenurii de iarba si zgura) si deasemenea sa renunte la tenisul bazat pe corectitudine si sa invete a para tot felul de tertipurii gen stigate ,pauze WC ,accidentarii care duc la ruperii de ritm si la ruperea jocului practicat ,sporturile actuale sint numai 30 % bazate pe calitatii sportive restul de 70% pe tot felul de tertipurii care nu au nimic de aface cu sportul & f-play