„Dublă” Betancor. FCV Farul, remiză în amicalul cu Dinamo Bucureşti

259

FCV Farul a încheiat cantonamentul din această iarnă cu o remiză în partida amicală cu Dinamo Bucureşti, scor 2-2 (0-1). Disputat pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, meciul a fost unul spectaculos, în care pentru formaţia constănţeană au putut evolua toţi jucătorii din lot.

Farul a fost echipa care şi-a creat numeroase ocazii, irosite din păcate chiar din situaţii foarte clare de a înscrie, în timp ce Dinamo a fructificat aproape fiecare incursiune la poarta „marinarilor”.

Golgheterul Jefte Betancor a reuşit o „dublă”, de fiecare dată din situaţie de unu la unu cu portarul Fara, arătând şi în acest început de an aceeaşi poftă de gol.

Dinamovistul Ivanovski a marcat unicul gol al primei reprize, în minutul 26, apoi atacantul iberic a adus Farul în avantaj la scurt timp după pauză (min. 47 şi 58), însă meciul avea să se încheie la egalitate graţie golului lui Sorescu, din minutul 67.

FCV Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Brănescu (min. 80, Aioani), Dussaut (min. 80, Boboc), Larie (min. 80, Mladen), Ghiţă (min. 80, Dobrosavlevici), De Nooijer (min. 80, Buta), Ciobanu (min. 80, Radaslavescu), Artean (min. 70, Pires), Purece (min. 70, Moldoveanu), Ganea (min. 46, Grameni; min. 80, Casap), Betancor (min. 80, Petre), Enes Sali (min. 46, Omoh; min. 80, Bodişteanu).