Dublul Tecău / Gil, sfert-finalist în turneul de la Casablanca

160
Perechea Horia Tecău (România) / Frederico Gil (Portugalia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour de la Casablanca (Maroc), competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 450.000 de euro.
În optimi, constănțeanul și par-tenerul său i-au eliminat pe francezii Marc Gicquel și Florent Serra, după o partidă dramatică, de trei seturi, scor 5-7, 6-4, 11-9. Grație acestui succes, Tecău și Gil și-au asigurat 3.440 de euro și 45 de puncte ATP. Următorii lor adversari sunt Christopher Kas (Germania) și Rogier Wassen (Olanda), capi de serie nr. 3.
Finala turneului Grand Prix Hassan II se va desfășura duminică, 12 aprilie, pe zgură.
În proba de simplu, Victor Hănescu (nr. 4) a acces, ieri, în sferturile de finală, după ce l-a spulberat, în optimi, cu scorul de 6-1, 6-0, pe spaniolul Ivan Navarro Pastor. În sfer-turi, românul va juca împotriva învingătorului din meciul Potito Starace (Italia) - Juan Carlos Ferrero (Spania).