Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al EHF European League

14155

HC Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins cu scorul de 26-25 (10-12) echipa croată RK Podravka Vegeta Koprivnica, duminică seara, pe teren propriu, la Buzău, în manşa a doua a sferturilor de finală.

Dunărea câştigase şi mai clar în meciul tur, cu 32-26.

Dunărea Brăila este a doua reprezentantă a României calificată la EHF Finals Women, care va avea loc pe 1 şi 2 iunie, la Graz (Austria), după CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud.

Echipa antrenată de danezul Jan Leslie a început în forţă şi a condus cu 5-1, dar Podravka a revenit şi a intrat la pauză cu un avans de două goluri pe tabelă, 12-10. Oaspetele au rămas în avantaj până cu zece minute înainte de final, când brăilencele au preluat controlul şi au reuşit să se impună la limită, cu 26-25.

Golurile echipei brăilene au fost marcate de Katarina Jezic 8 goluri, Francielle Gomes da Rocha 5, Kristina Liscevic 3, Andreea Cristina Popa 3, Jessica Quintino Ribeiro 2, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Jelena Zivkovic 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Corina Lupei 1.

Kira Trusova a avut 7 intervenţii (28%), iar Elena Şerban a încheiat cu 5 (41,67%).

Pentru echipa croată au înscris Andrea Simara 5 goluri, Katarina Pandza 4, Nikolina Zadravec 3, Sara Senvald 3, Josipa Mamic 3, Ana Pandza 2, Larissa Kalaus 2, Lea Franusic 1, Dora Kalaus Zulj 1, Hannah Vuljak 1.

Portarul Lucija Besen a încheiat cu 11 intervenţii (32,35%), iar Antonia Tucakovic a părat un şut (25%).

Au arbitrat azerii Emil şi Ernest Agakişi, iar delegat EHF a fost grecul Ioannis Meimaridis.