Campionatele Mondiale de gimnastică

Echipa României a ratat podiumul. Americancele sunt campioane!

403
Cu un total de 172.412 puncte, echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, ieri, pe locul patru la Campionatul Mondial de la Tokyo (Japonia). Titlul suprem a revenit echipei SUA (179.411 p), urmată pe podium de Rusia (175.329 p) și de China (172.820 p).

Notele obținute în finala pe echipe de gimnastele antrenate de Octavian Belu sunt următoarele: paralele: Raluca Haidu - 12.966, Amelia Racea - 13.000, Ana Porgras - 14.066 (locul 7, după prima rotație); bârnă: Amelia Racea - 14.633, Cătălina Ponor - 15.166, Ana Porgras - 15.300 (locul 5); sol: Diana Chelaru - 14.233, Diana Bulimar - 14.266, Cătălina Ponor - 14.633 (locul 4); sărituri: Diana Chelaru - 14.566, Raluca Haidu - 14.650, Cătălina Ponor - 14.933 (clasare finală locul 4).

În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul patru, cu un punctaj total de 227.228 puncte, obținând și calificarea la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.

La ediția precedentă a Cam-pionatului Mondial, pe podium au urcat, în ordine, Rusia, SUA și China, în timp ce România s-a clasat tot pe locul patru.

După concursul pe echipe, România va avea reprezentante și în finalele individuale, după cum urmează: Raluca Haidu și Ana Porgras (individual compus; mâine), Cătălina Ponor și Amelia Racea (bârnă) și Diana Bulimar (sol), ambele finale fiind programate duminică.