Ana Porgras și naționala de gimnastică, medaliate în Marea Britanie

Repetiție pentru Mondiale

490
Naționala feminină de gimnastică a României - în componența Ana Porgras, de la CS Farul Constanța, Sandra Izbașa, Amelia Racea, Diana Chelaru, Raluca Haidu, Diana Bulimar și Cătălina Ponor - a cucerit cinci medalii la concursul de la Lilleshall, la care au mai participat Marea Britanie și Portugalia, care a deplasat însă doar două sportive. În competiția pe echipe, s-a impus reprezentativa țării gazdă, Marea Britanie, care a acumulat un total de 229.450 puncte, în timp ce România a adunat 227.900 p.
La individual compus, a câștigat britanica Hannah Whelan (57.950 p), urmată de Amelia Racea (57.300 p) și Ana Porgras (57.050 p). Salba de medalii a României a fost completată de performanțele Ralucăi Haidu și Anei Porgras, învingătoare în finalele la sărituri, respectiv bârnă. "A fost o competiție foarte utilă. Acum, toată lumea privește spre Campionatele Mondiale de la Tokyo. A fost important să testezi nivelul de pregătire în fața unor brigăzi de arbitri, conform standardelor de concurs, astfel ca, în săptămâna care a mai rămas, să putem face ajustările necesare și, apoi, sperăm, să concurăm cât mai bine la Tokyo. Scopul principal al Mondialelor îl reprezintă calificarea la Jocurile Olimpice, motiv pentru care ele reprezintă doar o etapă în planul pregătirilor noastre pentru Londra 2012", a declarat antrenorul coordonator al lotului României, Octavian Belu. Campionatele Mon-diale din Japonia sunt programate între 7 și 16 octombrie, primele opt echipe clasate, plus toți medaliații, obținând calificarea directă la Jocurile Olimpice din 2012.