Echipa României, MEDALIE DE AUR la CE de gimnastică de la Bruxelles | VIDEO

282
Echipa de senioare a României a câștigat, sâmbătă, medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles. România a obținut aurul continental după patru ani de la ultima performanță similară, informează Mediafax.

Notele gimnastelor antrenate de Octavian Bellu și Mariana Bitang, obținute în finala pe echipe, sunt următoarele:

Cătălina Ponor - sărituri - 15.033, bârnă-15.433, sol-14.733

Sandra Izbașa - sărituri - 15.200

Larisa Iordache - sărituri - 15.058, paralele-14.333, bârnă-14.333, sol-15.033

Raluca Haidu - paralele-13.833

Diana Bulimar - paralele-13.933, bârnă-14.733, sol-14.633.

Cu un total de 176.288 puncte, România a cucerit aurul european, conducând finala de la un capăt la altul, în fața unor tribune pline de steaguri tricolore.

Vicecampioana europeană a fost Rusia (175.536 puncte).

În primele trei zile de competiție, delegația tricoloră a mai obținut două medalii de bronz, la nivelul junioarelor, în concursul pe echipe și la individual-compus, prin Andreea Munteanu.

Programul CE de la Bruxelles include duminică finalele pe aparate la junioare (Andreea Munteanu-la bârnă și sol, Alina Stănilă-sărituri, Silvia Zarzu-sărituri) și senioare (Sandra Izbașa-sărituri, Cătălina Ponor-bârnă, sol, Larisa Iordache-bârnă, sol, Larisa Iordache-paralele).

În 2010, la Birmingham, România a cucerit medalia de bronz în competiția pe echipe, iar în 2008, la Clermont-Ferrand, pe cea de aur, în lotul de la acea vreme aflându-se și Sandra Izbașa.