EURO 2016. Egalitate în meciul România-Finlanda

173

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat împotriva formației Finlandei, în Grupa F a preliminariilor EURO 2016. Suporterii au început să părăsească tribunele înaintea finalului, mulți dintre ei strigând "Demisia!".

Finlandezii au fost cei au marcat primii, în minutul 67, prin Pohjanpalo, acesta profitând de o gafă a defensivei.

Golul egalizator a fost înscris abia în prelungiri de către Ovidiu Hoban. Acesta a marcat cu un șut din trei metri în poartă goală, după ce șutul lui Andone a fost respins de portar.

În prima repriză, Bogdan Stancu a avut trei ratări mari trimițând mingea în bară. În minutul 54, Torje a fost și el aproape de a înscrie un gol.

România este pe locul doi, cu 17 puncte, cu unul în plus față de Ungaria, care a bătut pe Feroe, 2-1.