Farul, trei puncte mari câştigate la Ploieşti. Alibec, omul meciului!

158

FCV Farul continuă parcursul foarte bun din Superliga la fotbal, impunându-se şi în partida din deplasare cu Petrolul Ploieşti, revelaţia acestui sezon. Echipa constănţeană s-a impus cu scorul de 3-1 (2-0) şi, după 11 etape, se menţine pe primul loc în clasament, cu 24 de puncte.

Omul meciului a fost Denis Alibec, atacantul Farului înscriind primele două goluri (min. 11 şi 35), al doilea cu adevărat de generic. Petrolul a reintrat „în cărţi” după reuşita lui Tamaş, din minutul 57, însă puştiul Sali, după o pasă a aceluiaşi Alibec, a stabilit scorul final în ultimele secvenţe ale partidei (min. 90+3).

„Sunt fericit, echipa a făcut un meci foarte bun, complet. Încerc să-i aduc pe toţi jucătorii la potenţialul maxim”, a declarat managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi.

Farul: Aioani, Artean, Larie, M. Popescu (min. 65, Borza), Benzar (min. 65, Sîrbu), Băluţă, Grameni (min. 65, Doukoure), Kiki, Pitu (min. 72, Sali), Alibec, Munteanu (min. 76, Casap).

Echipele Farul II şi Dunărea Călăraşi au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din cadrul etapei a patra a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, disputat pe terenul sintetic din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu. Din păcate, partida a fost umbrită de accidentarea gravă a lui Gabriel Dănuleasă, care a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 78.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte jocuri ale rundei: Înainte Modelu - Gloria Albeşti 3-1, FC Voluntari II - CS Amara 1-1, Agricola Borcea - CS Afumaţi 0-2, Recolta Gh. Doja - Gloria Băneasa 3-0.