Farul, victorie în primul amical al verii: 3-1 cu FC Braşov

158

Echipa FCV Farul Constanţa s-a impus, cu scorul de 3-1 (1-0), în primul meci de verificare din această vară, disputat, miercuri, 29 iunie, la Campo Verde (zona Ghimbav), împotriva divizionarei secunde FC Braşov.

Noua achiziţie David Kiki a deschis scorul în minutul 19, cu o execuţie spectaculoasă - foarfecă de la aproximativ 6 metri, pentru ca tânărul atacant Ionuţ Cojocaru (18 ani) să majoreze diferenţa în minutul 54, la capătul unei acţiuni personale. La mijlocul reprizei secunde, braşovenii au redus din handicap, prin Mihalcea (min. 68), însă scorul final a fost stabilit de Alexi Pitu, în minutul 87, cu un şut din careul mic.

Pentru formaţia constănţeană, au evoluat în acest meci mulţi dintre tinerii jucători din cadrul Academiei Hagi.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (min. 46, Muşat), Mboko (min. 68, Grosu), Bîrzu (min. 68, Mladen), M. Popescu (min. 68, Larie), Kiki (min. 46, Grosu; min. 68, Borza), Banu (min. 68, Grameni), Artean (min. 68, Nedelcu), Boboc (min. 68, Doukoure), Malama (min. 68, Pitu), A. Petre (min. 46, Cojocaru), R. Ion (min. 68, Mazilu).

Iată programul următoarelor partide amicale ale „marinarilor”: 2 iulie, ora 11: Farul - Chindia Târgovişte (Campo Verde); 2 iulie, ora 18.00: Farul - Csikszereda (Campo Verde); 6 iulie, ora 11.00: Farul - Petrolul Ploieşti (Buftea); 8 iulie, ora 19: Farul - CSA Steaua (Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu).