Liga a II-a la fotbal, Seria I

FC Farul Constanța, de la 4-1 la… 1-4

615
1

După ce, runda trecută, reușise prima victorie de anul acesta, 4-1, acasă, cu Rapid CFR Suceava, FC Farul Constanța a suferit, sâmbătă, în deplasare, o înfrângere cu… 1-4, în fața Dunării Galați, într-o partidă contând pentru etapa a noua a play-out-ului Ligii a II-a la fotbal, Seria I.

Soarta întâlnirii s-a decis încă din prima repriză, în care gazdele au marcat trei goluri, prin Neagu (min. 19) și Bâtfoi (min. 32 și min. 35), 3-0 indicând tabela la pauză. Farul a redus din handicap în min. 53, prin Muscă, dar scorul final, 4-1, l-a stabilit Sfrijan, în min. 78.

FC Farul (antrenor, Ștefan Nanu): Puia, Ciobanu, Stan (min. 90, Romașcanu), Pâslaru, Coteanu (min. 46, Igiroșanu), Buzea (cpt.), Nițescu, Muscă, Popa, Dincă (min. 60, Tudor), Ali Ergal.

Iată și celelalte rezultate ale rundei: Unirea Tărlungeni - Gloria Buzău 3-3, CF Brăila - Rapid CFR Suceava 5-2.

Clasamentul la zi al play-out-ului: 1. Unirea Tărlungeni (31 p), 2. CF Brăila (31 p), 3. Gloria Buzău (29 p), 4. Rapid CFR Suceava (26 p), 5. Dunărea Galați (23 p), 6. FC Farul Constanța (13 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 7 iunie), FC Farul va juca, pe teren propriu, de la ora 11.00, cu CF Brăila.

În play-off, tot sâmbătă, în etapa a noua, Seria I, s-au înregistrat următoarele rezultate: ACS Berceni - SC Bacău 1-3, FC Clinceni - CSM Unirea Slobozia 3-1, Rapid București - CSMS Iași 2-2.

Clasamentul la zi al play-off-ului: 1. CSMS Iași (35 p), 2. Rapid București (34 p), 3. CSM Unirea Slobozia (32 p), 4. FC Clinceni (31 p), 5. ACS Berceni (14 p), 6. SC Bacău (12 p).

CSMS Iași și Rapid București și-au obținut, din punct de vedere sportiv, dreptul de a evolua, din sezonul viitor, în Liga I. CSM Unirea Slobozia nu și-a depus dosarul de licență pentru primul eșalon, iar FC Clinceni (care, teoretic, ar putea cumula la final același număr de puncte cu Rapid) este dezavan-tajată de rezultatele directe din meciurile cu giuleștenii.