FC Farul, rezultat de egalitate cu Viitorul II

186

FC Farul Constanţa a disputat miercuri o ultimă partidă de verificare înaintea debutului oficial în acest an, programat pe 10 februarie, de la ora 14.30, când elevii lui Ianis Zicu vor întâlni, la Constanța, pe Chindia Târgoviște, în optimile de finală ale Cupei României. Alb-albaștrii au încheiat la egalitate, scor 1-1, cu FC Viitorul 2, formație din Liga a 3-a, într-un meci disputat la baza sportivă a Academiei Hagi. Gazdele au început mai bine și au deschis scorul în minutul 8, după o lovitură de cap expediată de Crivac. După o transversală a lui Voicu, jocul s-a echilibrat, dar nu s-a mai înscris până la pauză. În repriza secundă, Farul a presat și a egalat în minutul 71, grație unei lovituri de cap a lui Simon Măzărache, după centrarea perfectă a lui Antonio Cruceru. Pe final, Alexandru Stoica a avut în două rânduri șansa de a aduce victoria pe FC Farul, dar prima oară a fost blocat de portarul advers, apoi a trimis peste transversală.