În cantonamentul din Olanda

FC Viitorul a învins pe Groningen II și AZ Alkmaar II

475
FC Viitorul Constanța a câștigat, cu scorul de 2-0 (0-0), cel de-al doilea meci de verificare susținut, la Lageland, în cadrul stagiului de pregătire din Olanda, în care adversară i-a fost echipa secundă a lui FC Groningen (Olanda, Liga I), întărită însă cu șapte jucători din lotul principal.
Prima repriză a fost echilibrată, trupa lui Cătălin Anghel ratând câteva bune ocazii, prin V. Rusu, Călințaru și Cârstocea. După pauză, gazdele puteau deschide scorul, însă mingea șutată de sud-coreeanul Suk a nimerit bara transversală. Chițu l-a luat la țintă pe portarul Etemandi, apoi Hertu a marcat primul gol, în min. 80, trimițând balonul cu capul în plasă după centrarea lui Iancu, din lovitură liberă. Scorul final l-a stabilit Pantelie, în prelungiri (min. 90+1), el driblând portarul și înscriind în poarta goală după o pasă ideală primită de la Muscă.
Pentru Viitorul, au jucat: Bolboa-șă - Păcuraru (min. 60, Ninu), Bejan (min. 71, Tudorache), Vajou (min. 46, Larie; min. 90+2, Nazîru), Asan (min. 20, Mitache) - Cureteu (min. 60, Lazăr), Benzar (min. 60, Onicaș), Cârstocea (min. 54, Iancu; min. 90, Muscă) - Călințaru (min. 60, Chițu), V. Rusu (min. 34, Gavra; min. 65, Hertu), Simion (min. 46, Pantelie; min. 90+2, Nicola).

Aseară, fotbaliștii Viitorului au mai jucat un meci amical, în compania echipei secunde a lui AZ Alkmaar (Olanda). Scor final, 2-1 (0-1) în favoarea constănțenilor, pentru care a marcat Vlad Rusu (min. 55, din penalty, și min. 57).