Final de aventură! Horia Tecău s-a oprit în optimi, la Roland Garros

120

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda) a fost învinsă, scor 5-7, 6-1, 3-6, de cuplul Mate Pavic (Croaţia)/Bruno Soares (Brazilia), în optimile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Capi de serie nr. 12, tenismenul constănţean şi partenerul său s-au recunoscut înfrânţi la finele unei partide ce a durat aproape două ore. Sfert-finalişti anul trecut la Paris, Tecău şi Rojer au fost recompensaţi de data aceasta cu un cec de 38.272 euro şi 180 de puncte ATP la dublu.

Nici perechea Andreea Mitu/Patricia Ţig nu a avut mai mult succes, cele două reprezentante ale ţării noastre ratând la rândul lor calificarea în sferturi.

Cele două românce au cedat, în două seturi, scor 2-6, 3-6, în faţa cuplului Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa, nr. 2), într-o partidă contând pentru faza optimilor probei feminine de dublu.

Din cauza ploii, partida a fost întreruptă în primul set, la scorul de 4-0 în favoarea adversarelor.

Pentru accesul în optimi, Mitu şi Ţig au fost premiate cu 38.272 euro şi 240 de puncte WTA la dublu.