FORMULA 1 / Webber A LUAT FOC pe PISTĂ! VETTEL, marele câștigător

120

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câștigat, astăzi, a patra cursă la rând, Marele Premiu al Coreei de Sud, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de piloții Lotus-Renault, finlandezul Kimi Raikkonen și francezul Romain Grosjean.

Pe locul patru s-a clasat germanul Nico Hulkenberg (Sauber), pe cinci a fost britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al șaselea a trecut linia de sosire spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de următorii piloți: germanul Nico Rosberg (Mercedes), britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Ferrari) și mexicanul Sergio Perez (McLaren-Mercedes).

Evenimentul cursei a fost ieșirea în decor a lui Webber, după un acroșaj cu Sutil. Mașina lui Webber a luat foc pe pistă, iar australianul a abandonat, scrie realitatea.net.