82
Fotbal, Copa America 2015 / Gazdele au castigat grupa dupa victoria in fata Boliviei - copaamerica2015-1434784606.jpg

Selecționata statului Chile a învins cu scorul de 5-0 reprezentativa Boliviei, într-o partidă din cadrul Grupei A a turneului Copa America la fotbal, disputată vineri seara pe Stadionul Național din Santiago de Chile.

Impulsionați de cei peste 45.000 de spectatori din tribune, jucătorii chilieni și-au dominat categoric adversarii, impunându-se grație reușitelor lui Charles Aranguiz (min.20 și 66), Alexis Sanchez (min.37) și Gary Mendel (min.79), precum și autogolul lui Ronald Raldes (min.86).

Arturo Vidal, starul naționalei țării gazdă, arestat pentru conducere în stare de ebrietate, după un spectaculos accident la volanul bolidului său Ferrari, în noaptea de marți spre miercuri, a evoluat în prima repriză a jocului cu bolivienii, fără să strălucească însă.

Grație acestui succes, Chile și-a asigurat primul loc în clasamentul Grupei A, calificându-se în sferturile de finală ale competiției, alături de Bolivia, ocupanta poziției secunde, potrivit Agerpres.ro.