Fotbal / CSM Poli Iași, prima echipă calificată în sferturile Cupei României

103

CSM Poli Iași s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marți, după ce a învins în deplasare formația de liga a treia Unirea Slobozia, cu scorul de 2-0 (1-0), în primul meci din optimile de finală ale competiției.

Ieșenii au deschis scorul prin portughezul Pedro Mendes (11 — penalty), după un fault comis de Mihai Adăscăliței asupra lui Salim Cisse.

Poli și-a majorat avantajul prin reușita lui Cătălin Ștefănescu (66), jucător introdus pe teren în min. 55.

Portarul croat Ivan Kelava s-a accidentat în min. 88, după ce ieșenii efectuaseră toate schimbările, astfel că în poartă a intrat un jucător de câmp, Narcis Bădic.

Meciul s-a desfășurat pe un teren greu, îmbibat cu apă.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.

Unirea Slobozia (III) — CSM Politehnica Iași 0-2 (0-1), Stadion "1 Mai" — Slobozia

Au marcat: Pedro Mendes (11 — penalty), Cătălin Ștefănescu (66).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București); arbitri asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța), Andrei Constantinescu (București)

Observatori: Cristian Nica (Ploiești) — CCA, Stere Guteanu (Techirghiol) — FRF