Fotbal, EURO 2020 / Germania, de neoprit. Spania, ţinută în şah de Polonia

606

Reprezentativele Spaniei şi Poloniei au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputată pe stadionul „La Cartuja” din Sevilla, contând pentru Grupa E la EURO 2020.

Spaniolul Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 26, iar Robert Lewandowski a restabilit egalitatea după pauză, în minutul 54. Spania a avut şansa victoriei, dar a ratat un penalty, în minutul 57: Moreno a şutat în bară, iar Morata a reluat pe lângă poartă.

În celălalt meci din grupă, Suedia a învins Slovacia, scor 2-1.

Pentru a se califica în optimi, Suedia şi Polonia au nevoie de victorii în ultima etapă, pe 23 iunie, când sunt programate partidele Suedia - Polonia (se joacă la Sankt Petersburg) şi Slovacia - Spania (se joacă la Sevilla).

În Grupa F, pe „Fussball Arena” din Munchen, Germania a învins Portugalia, campioana europeană en titre, cu scorul de 4-2 (2-1).

Germania s-a impus prin autogolurile lui Ruben Dias (min. 35) şi Raphael Guerreiro (min. 39) şi reuşitele lui Kai Havertz (min. 51) şi Robin Gosens (min. 61), după ce lusitanii deschiseseră scorul prin Cristiano Ronaldo (min. 15). Golul lui Diogo Jota, din min. 67, n-a avut puterea de a întoarce soarta jocului.

În aceeaşi grupă, Ungaria a produs marea surpriză: 1-1 cu Franţa, campioana mondială en titre, pe „Puskas Arena” din Budapesta.

Ungaria a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Attila Fiola (min. 45+2), iar Antoine Griezmann a restabilit egalitatea în minutul 66.

În ultima etapă, pe 23 iunie, sunt programate partidele Germania - Ungaria (se joacă la Munchen) şi Portugalia - Franţa (se joacă la Budapesta).