Fotbal / Gnohere aduce prima victorie a FCSB în fața unei echipe italiene

89

FCSB a câștigat meciul cu Lazio, 1-0, din turul 16-imilor Europa League. Returul va avea loc pe 22 februarie, la Roma.

Acest succes de prestigiu al roș-albaștrilor a fost adus de golul marcat de atacantul francez Harlem Gnohere (29).

FCSB jucase 13 meciuri cu echipele italiene și nu câștigase niciodată până acum, marcând într-unul singur, 3-3 cu Napoli pe teren propriu, în ediția 2010/11 a grupelor Europa League. În cele 13 partide anterioare, opt au fost înfrângeri, inclusiv un 0-4 cu AC Milan în finala Cupei Campionilor Europeni din 1989.

FCSB a marcat în min. 29, pe contraatac, prin atacantul francez Gnohere, după o lansare de excepție a lui Budescu. ''Bizonul'' a avut la scurt timp o nouă oportunitate, dar șutul său fără preluare de la 17 metri a ocolit de puțin poarta (32).

Lazio a dominat finalul de repriză, dar Vlad a respins șutul lui Nani (35), iar Milinkovic-Savic a trimis mingea cu capul în bara transversală (45).

Echipa italiană a început bine repriza secundă și Caicedo (47) a avut o șansă bună de egalare, dar a trimis peste poartă din 6 metri.

FCSB a avut minute bune în care a pus presiune la poarta lui Lazio, iar Strakosha a intervenit salutar la un șut-centrare al lui Budescu din lovitură liberă (53).

Lazio a dominat accentuat câteva minute și a fost aproape să egaleze, dar o pătrundere individuală a lui Felipe Anderson (61), s-a încheiat cu șut pe lângă poartă al brazilianului. A urmat o fază confuză în careul echipei FCSB, dar apărarea a respins centrările lui Basta (66).

FCSB putea tranșa soarta partidei în min. 69, când Budescu a rămas singur cu portarul, l-a driblat și a ieșit din cadrul porții. Apoi, Gnohere (70) a reluat peste poartă din careu.

Lazio a mai ratat o situație mare de gol în min. 71, când Milinkovic-Savic a reluat peste poartă din mijlocul careului.

Gnohere (81), epuizat după ce a hărțuit apărarea lazială de-a lungul meciului, a scăpat singur spre poartă, dar a fost deposedat în cele din urmă.

Ultima mare ocazie a echipei capitoline s-a consumat în min. 84 și a fost una antologică: Felipe Anderson a avut o acțiune superbă pe partea stângă a trimis în fața porții, dar Caceres și Basta nu au reușit să trimită în plasă de la un metru.

Pintilii și Luis Felipe, care au primit cartonașe galbene, sunt suspendați pentru meciul retur, care se va juca în data de 22 februarie, pe Stadio Olimpico din Roma.

Lazio a ajuns la cinci meciuri consecutive în toate competițiile fără victorie (trei eșecuri în Serie A și un egal în Cupa Italiei).

FCSB - Lazio Roma 1-0 (1-0)
A marcat: Harlem Gnohere (29).
București, Arena Națională
Europa League - șaisprezecimi de finală (tur)

Au evoluat echipele:
FCSB: 99. Daniel Vlad - 2. Romario Benzar, 25. Valerică Găman, 16. Bogdan Planic, 12. Junior Morais - 5. Mihai Pintilii (80. Filipe Teixeira, 46), 6. Dragoș Nedelcu - 98. Dennis Man, 11. Constantin Budescu, 10. Florin Tănase (căpitan; 17. Florinel Coman, 58) - 9. Harlem Gnohere (30. Cristian Tănase, 82). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 33. Eduard Stăncioiu - 15. Marko Momcilovic, 23. Ovidiu Popescu, 44. Gabriel Enache.
Lazio: 1. Thomas Strakosha - 15. Bastos, 27. Luis Felipe, 22. Martin Caceres - 8. Dusan Basta (căpitan), 96. Alessandro Murgia, 6. Lucas Leiva, 21. Sergej Milinkovic-Savic, 5. Jordan Lukaku (19. Senad Lulic, 75) - 7. Nani (10. Felipe Anderson, 56), 20. Felipe Caicedo (17. Ciro Immobile, 56). Antrenor: Simone Inzaghi.
Rezerve neutilizate: 23. Guido Guerrieri - 4. Patric, 13. Wallace, 26. Ștefan Radu.

Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenți: Eduard Beitinger, Rafael Foltyn; arbitri adiționali: Daniel Siebert, Benjamin Brand; arbitru de rezervă: Marco Achmuller (toți din Germania)
Delegat UEFA: Philippe Prudhon (Franța), observator UEFA pentru arbitri: Georgios Bikas (Grecia)
Cartonașe galbene: Milinkovic-Savic (9), Pintilii (26), Caceres (45+1), Lukaku (45+4), Luis Felipe (52), Vlad (64), Găman (78), Immobile (90+1).