Fotbal / Înfrângere (1-2) în Danemarca! CFR Cluj, eliminată din Europa Conference League

160
Fotbal / Înfrângere (1-2) în Danemarca! CFR Cluj, eliminată din Europa Conference League - 26133159510157959224176205847757-1637910972.jpg

Echipa CFR Cluj a suferit o nouă înfrângere, scor 1-2 (0-0), în partida cu Randers FC, disputată în deplasare, contând pentru penultima etapă a Grupa D a Europa Conference League la fotbal.

După o primă repriză „albă”, danezii au deschis scorul în min. 68, prin Alhaji Kamara, după o gravă greşeală a căpitanului Camora. Speranţele CFR-ului au renăscut în minutul 72, când Deac a restabilit egalitatea cu o frumoasă lovitură de cap, după centrarea lui Susic, însă totul s-a năruit patru minute mai târziu, Simon Piesinger învingându-l pe Bălgrădean cu un şut de la 25 metri, direct din lovitură liberă.

În urma acestui eşec, formaţia antrenată de Dan Petrescu este, teoretic şi practic, eliminată din competiţie, indiferent de rezultatele din ultima etapă.

În celălalt meci al grupei, FK Jablonec şi AZ Alkmaar au încheiat la egalitate, scor 1-1.

În clasament, AZ Alkmaar ocupă primul loc, cu 11 puncte, fiind calificată în optimile de finală, Randers este a doua, cu 7 puncte, Jablonec se află pe trei, cu 6 puncte, iar CFR este ultima, cu un punct.

Pe 9 decembrie, se vor juca ultimele meciuri din grupă, CFR Cluj - Jablonec şi AZ Alkmaar - Randers.