Fotbal / Rapid, eliminată din Cupa României! Politehnica Timişoara (Liga a II-a) merge în sferturi

150
Fotbal / Rapid, eliminată din Cupa României! Politehnica Timişoara (Liga a II-a) merge în sferturi - 25006856245065293294314944874965-1635495696.jpg

Echipa de Liga a II-a Politehnica Timişoara a furnizat cea de-a doua mare surpriză a optimilor Cupei României la fotbal, reuşind să o elimine din competiţie, scor 2-0, pe Rapid Bucureşti.

Golurile au fost marcate de Gerbi (min. 21) şi Oct. Ursu (min. 70).

Anterior, CSO Filiaşi (Liga a III-a) reuşise o victorie senzaţională, după penalty-uri, cu AFC Hermannstadt.

Doar cinci echipe din Liga I - Universitatea Craiova (deţinătoarea trofeului), Chindia Târgovişte, FC Argeş, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC Voluntari - s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, alături de două formaţii de Liga a II-a, FC Buzău şi Politehnica Timişoara, şi una de Liga a III-a, CSO Filiaşi.

Iată rezultate complete înregistrate în partidele din optimi:

ACSO Filiaşi - AFC Hermannstadt 2-2 (1-1, 1-1), după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare

CS Gaz Metan Mediaş - AFC Chindia Târgovişte 0-1 (0-1)

FC Dinamo Bucureşti - FC Argeş 1-2 (0-0)

CS Minaur Baia Mare - Universitatea Craiova 0-4 (0-2)

FC Buzău - AFC Dunărea Călăraşi 3-0 (1-0)

FC U Craiova 1948 - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (0-1)

Politehnica Timişoara - FC Rapid Bucureşti 2-0 (1-0)

Meciul dintre FC Voluntari şi FCSB nu s-a desfăşurat, din cauza faptului că echipa oaspete nu a avut numărul minim de jucători disponibili şi a anunţat că nu se prezintă, Comisia de Disciplină a FRF urmând să acorde victorie ilfovenilor, la „masa verde” (3-0).