Fotbalistele Farului, calificate în optimile de finală ale Cupei României

172

Echipa feminină de fotbal Farul Constanţa a oferit suporterilor, chiar de Ziua Naţională, o frumoasă calificare în optimile de finală ale Cupei României. La ultimul meci oficial din 2022, constănţencele s-au impus categoric, cu scorul de 11-0 (4-0), în faţa celor de la FCSB, într-o partidă contând pentru faza 16-imilor.

A fost un meci desfăşurat, practic, la o singură poartă. Căpitanul Andreea Laiu a deschis scorul în minutul 16 şi tot ea a mai punctat de alte patru ori, în minutele 40, 48, 50 şi 71. Celelalte goluri ale Farului le-au înscris Bianca Bălan (min. 27), Nicoleta Putină (min. 38), Nicoleta Deca (min. 63, 73), Nicoleta Stoica (min. 70), plus un autogol (Pascu, min. 67).

Pentru Farul (antrenor Ionuţ Florea), au evoluat: Voinescu (min. 56, Năcuţă), Antonescu (min. 28, Mihaela Sandu), Popa, Maria Sandu (min. 56, Năstase), Mango (min. 68, Battista), Covali, Deca, Rida, Putină, Laiu, Bălan (min. 56, Stoica).

În etapa a 19-a a Superligii la fotbal, FCV Farul (locul 1, 41 puncte) primeşte vizita celor de la FC Botoşani (locul 12, 20 p). Meciul va avea loc duminică, 4 decembrie, de la ora 13.15, pe stadionul „Central” din al Academiei Hagi de la Ovidiu.