Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa Federației la oină

121

Federația Română de Oină a mutat reședința competițiilor de vară de pe nisipul de la malul mării, la iarba verde de la munte. Week-end-ul trecut, la Turnu Roșu (Sibiu), s-a organizat Cupa Federației la oină, unde a participat și echipa de pe litoral, Frontiera Tomis Constanța, care a și câștigat competiția. După un total de șase meciuri, clasamentul a fost următorul: locul 1 - Frontiera Tomis, locul 2 - Brigada Gherăești, locul 3 - Oltul Turnu Roșu, locul 4 - Stejarul Parcovaci.

De buna organizare a concursului într-un cadru pitoresc s-a ocupat Federația Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului și Sportului, Clubul Oltul Turnu Roșu și autoritățile locale. Din partea federației, în calitate de observatori, au participat Laurențiu Șiclovan și Pompiliu Istrate, dar și președintele Federației Române de Oină, Nicolae Dobre. Vara aceasta, pe litoral, s-au organizat o serie de competiții în vederea dezvoltării jocului de oină, declarat oficial sportul nostru național.