Cupa României la volei masculin

102

Campioana României la volei masculin, CVM Tomis Constanța, a debutat cu un succes mult muncit în anul 2015.

Echipa antrenată de Martin Stoev și Radu Began a învins, ieri, la Sala Sporturilor, cu scorul de 3-2 (21-25, 25-20, 25-17, 21-25, 15-12), pe Arcada Galați, într-o partidă contând pentru manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României. Oaspeții au dominat autoritar primul set, însă Tomisul a echilibrat apoi balanța și și-a adjudecat următoarele două parțiale. Galațiul a găsit resurse pentru a împinge meciul în decisiv, unde constănțenii au avut nervii tari exact când trebuia, pe final, întorcând de la 11-12 la 15-12!

Manșa a doua a sfertului dintre CVM Tomis și Arcada este programat în data de 18 februarie, la Galați.

Într-un alt joc din sferturile Cupei, disputat marți seară, CSVM Zalău a trecut la pas, scor 3-0 (28-26, 25-15, 25-22), pe teren propriu, de Banatul Caransebeș.

Celelalte jocuri din această fază a Cupei se dispută după următorul program: Dinamo București - Unirea Dej (26 ianuarie), SCM U Craiova - CSM București (28 ianuarie).