Volei: CVM Tomis, calificată în primele 12 echipe ale Ligii Campionilor

101

Marți seara, CVM Tomis a învins Knack Roeselare, scor 3-2 (25-20, 20-25, 18-25, 26-24, 15-10), în Belgia, meciul contând pentru Liga Campionilor. CVM Tomis a câștigat primul set, scor 25-20, dar gazdele s-au impus în următoarele două seturi, 25-20 și 25-18. În cel de-al patrulea set, deși erau conduși, constănțeni au reușit să egaleze de câteva ori. Finalul de set a fost extrem de tensionat, după ce cele două echipe se aflau la egalitate, 22-22. Când tabela indica 24-24, Martin Stoev a făcut o mișcare surprinzătoare, l-a introdus pe juniorul Vologa la serviciu. O schimbare impresionantă, dar extraordinar de folositoare, cu care Tomis a trecut la conducere, 26-24 și a câștigat setul. În setul decisiv, Constanța a condus jocul (8-3) și a câștigat setul cinci, scor 15-10. În urma acestei victorii, CVM Tomis s-a calificat în primele 12 echipe. În ianuarie, constănțenii vor juca, n deplasare, cu Dragons Lugano și acasă, cu Pianceza.