144

În această seara, la Sala Sporturilor din Constanța, HCM Constanța a învins echipa HC Odorhei, în meciul contând pentru etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Gazdele s-au aflat la conducere, 3-1, în primele minute ale meciului, după care jocul a devenit din ce în ce mai strâns. Constanța a reușit să se impună spre finalul primei reprize și a intrat la vestiare cu un avantaj de patru puncte, 15-11. Primele momente din partea secundă a jocului preziceau o revenire a oaspeților, însă campioana României nu a permis acest lucru. Repriza a doua a părut o joacă de copii pentru HCM. Gazdele au condus la cinci goluri (20-15), apoi la șapte (23-16), după care la nouă goluri (26-17). HCM Constanța a câștigat partida, scor 32-25 . De remarcat este portarul Constanței, Rudi Stănescu, care a fost într-o formă de zile mari, blocând foarte multe încercări ale adversarilor. În cea de-a doua repriză, Vlad Caba, antrenorul HC Odorhei, a riscat să scoată portarul și să atace cu 7 jucători de teren. Pentru Constanța au marcat: Cutura 8, Rakcevic 4, Gal 1, Enescu 1, Cristescu 4, Humet 8, Buricea 1, Vujadinovic 2, Toma 3.