171
Gimnastică / A venit şi aurul european! Larisa Iordache, exerciţiu excelent la bârnă - gimnasticalarisa-1608536323.jpg

Gimnastele române Larisa Iordache şi Silviana Sfiringu au cucerit, duminică, 20 decembrie, medaliile de aur, respectiv de argint în finala de la bârnă din cadrul Campionatelor Europene de senioare de la Mersin (Turcia).
Revenită în competiţii după o pauză de trei ani, Larisa Iordache a câştigat prima medalie de aur a senioarelor la Mersin, cu o notă mare, 14,000, în timp ce Sfiringu şi-a trecut în palmares prima sa medalie individuală la un Campionat European de senioare, argint, cu 13,800.
Medalia de bronz a revenit Anastasiei Motak (Ucraina), cu 13,100.
Larisa Iordache mai avea două medalii, ambele de argint la Mersin, cea cu echipa şi la sărituri. Ea va evolua şi în finala de la sol, unde a avut cea mai mare notă în calificări.

În finala la paralele, Larisa Iordache a ocupat locul al patrulea, cu 13,250.
Primele două poziţii au fost ocupate de reprezentante ale Ungariei, Zsofia Kovacs obţinând a doua sa medalie de aur, după cea de la sărituri, cu 13,850. Zoja Szekely, notată cu 13,550, a câştigat argintul, iar medalia de bronz a revenit slovacei Barbora Mokosova, cu 13,300.

La sărituri, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint, după ce a avut sărituri notate cu 14,200 şi 13,550, media sa fiind 13,875.
Aurul a fost câştigat de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu 14,050, iar medalia de bronz a revenit ucrainencei Anastasia Motak, cu 13.850.
Românca Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13,575.