Gimnastică / Gabriel Burtănete a scăpat bronzul printre degete, la Cupa Mondială Challenge

140
Gimnastică / Gabriel Burtănete a scăpat bronzul printre degete, la Cupa Mondială Challenge - 24065822127399604429694703235937-1630920311.jpg

0,05 puncte a fost ecartul între medalia de bronz și locul patru ocupat de Gabriel Burtănete în finala la sărituri de la Cupei Mondiale Challenge de la Koper (Slovenia), informează Federaţia Română de Gimnastică.

Campionul mondial și european de juniori a plătit tribut dificultății mai mici a celor două sărituri (ambele din 5.2) și chiar dacă a primit peste 9 la execuție, media de 14.375 a fost insuficientă pentru a urca pe podium, în premieră la seniori.

La feminin, pentru Antonia Duță, competiția din Slovenia a fost o confirmare a faptului că poate mai mult decât a demonstrat până acum la senioare, dar, în același timp, trebuie să fie conștientă că mai are mult de lucru în antrenamente. În finala la bârnă, ea s-a clasat pe 6, cu 11.550 ( 6.650 la execuție).