Liga Naţională de baschet masculin

„Gladiatorii din Tomis” au răpus Rapidul chiar la Bucureşti

165

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a reuşit o victorie extrem de preţioasă în etapa a treia a Ligii Naţionale. Formaţia antrenată de Alexandru Olteanu s-a impus, cu scorul de 85-80, în faţa celor de la CS Rapid, într-o partidă disputată la Bucureşti.

A fost un meci extrem de echilibrat, soarta întâlnirii stând sub semnul întrebării până în ultimele secunde.

Constanţa a început în forţă şi a dominat categoric primul sfert, adjudecat cu 24-15. Parţialul al doilea a aparţinut însă Rapidului, care a recuperat pas cu pas, a încheiat cu 30-22, astfel că, la pauza mare, BC Athletic Neptun avea un avantaj extrem de fragil, de numai un singur punct.

Tot cu un singur punct în favoarea Constanţei s-a încheiat şi sfertul trei, 14-13, iar în sfertul al patrulea, un coş de trei puncte a făcut diferenţa. A fost 25-22 pentru „Gladiatorii din Tomis”, care arată din ce în ce mai bine!

Cu această ocazie, Max Darling şi-a făcut debutul pentru BC Athletic Neptun, jucătorul din Noua Zeelandă având o evoluţie excelentă, încheiată cu 20 de puncte, şapte recuperări şi un blocaj. De la Constanţa, s-au mai remarcat americanii Devante Wallace (23 puncte, două recuperări, o pasă decisivă şi un blocaj), Jakob Kowalik Lowrance (nouă recuperări) şi slovenul Zan Kosic (15 puncte, opt pase decisive, şapte recuperări şi o intercepţie).

Pentru BC Athletic Neptun, urmează un meci de campionat, cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, programat sâmbătă, 16 octombrie, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor.