Sportiva CS Mamaia IDU

Gloria Mihu, în finala Circuitului Național FRT U12

185
Jucătoarea constănțeană de tenis Gloria Mihu (antrenor Damian Petcu), de la Club Sportiv Mamaia IDU s-a calificat, ieri, în finala Circuitului Național FR Tenis rezervat sportivilor Under 12, organizat la Pitești.

Favorita nr. 2 a turneului, Mihu a învins-o în penultimul act pe Maria Neagu, de la CS Olimpia București, scor 6-2, 6-1 și va juca, astăzi, finala cu principala favorită, Andreea Velcea, de la CS Sport 4 Fun Timișoara.

În aceeași competiție au mai participat și alți constănțeni: Sebastian Gima (de la LPS "Nicolae Rotaru", antrenor Daniel Dragu), care s-a oprit în semifinale, după înfrângerea cu Mihai Marinescu (S&F Tennis System), scor 3-6, 3-6; Filip Ceară (LPS "Nicolae Rotaru"), care a pierdut în sferturi întâlnirea cu Gabriel Dică, scor 4-6, 3-6; Mihnea Manea (LPS Constanța), care a pierdut în turul 2 în fața finalistului Mihai Marinescu, scor 0-6, 3-6.

La dublu feminin, perechea formată din Mihu și Alexia Gândac (IDU / Unirea Slobozia) nu a reușit să câștige finala contra dublului Smaranda Corneanu / Andreea Velcea (CS Axis / Timișoara), fiind învinse cu scorul 4-6, 1-6.

Ștefan Paloși s-a oprit în semifinale la Roma

Un alt sportiv constănțean, Ștefan Paloși (LPS "Nicolae Rotaru") s-a oprit în semifinalele turneului Smash Spring de la Roma, rezervat juniorilor Under 14.

Tenismanul antrenat de Ionuț Brătulescu a obținut următoarele victorii: 6-3, 6-1 cu grecul Petros Tsitsipas (turul I), 4-6, 6-4, 6-3 cu germanul Jonas Erdmann (turul II), 6-2, 6-1 cu israelianul Amit Gabreal (sferturui). Înfrângerea din semifinale a suferit-o contra italianului Pasquale De Giorgio, după retragerea sa din setul al doilea, când scorul era 3-6, 1-3.