Campionatele Naționale de natație pentru copii

Grădinaru strălucitor

567

Răzvan Grădinaru se anunță a fi noua stea a natației constănțene. Răsărit mai degrabă de prin parcurile Constanței decât din bazinul de la Palatul Copiilor, care parcă nu se mai redeschide, "delfinul" a fost vedeta ediției 2008 a Naționalelor de natație pentru copii.

Parcursul lui Răzvan Grădinaru la Campionatele Naționale de natație pentru copii, categoria de vârstă 11-13 ani, a fost unul clasic: bazin - podium de premiere.
Înotătorul constănțean, legitimat la Palatul Copiilor și pregătit de antrenoarea Anca Atena Buzbuchi, a câștigat, în probele individuale ale secțiunii băieți 13 ani, nu mai puțin de șase medalii, dintre care cinci de aur, la 50 m fluture, 100 m fluture,
100 m bras, 100 m liber și 200 m mixt, și una de bronz, la 100 m spate.
Pentru delegația constănțeană, un titlu de campion a mai adus Adrian Bejan (12 ani), în finala la 100 m bras, sportivul fiind recompensat cu argint și în cursa de 50 m bras. De asemenea, la categoria masculină de 13 ani, Mircea Gheorghe s-a clasat al doilea la 100 m spate și al treilea la 200 m spate.
Rezultate pozitive s-au obținut și în probele de ștafetă, care au cucerit cinci medalii, toate de bronz: b12 - 4X50 m liber, 4X50 m mixt (Ene / Bejan / Zibileanu / Mirciu); b13 - 4X50 m liber, 4X100 m liber și 4X100 m mixt (Burmambet / Grădinaru / Gheorghe / Abibula).
În clasamentul general pe echipe, Palatul Copiilor Constanța s-a situat pe poziția a patra, cu 192 de puncte, în urma CSM-ului Pitești (602 p), Liceului "Emil Racoviță" București (540 p) și LPS-ului Brăila (216 p). Competiția s-a desfășurat la Brăila, în bazin de 50 m, opt culoare, la start aliniindu-se sportivi reprezentând 33 de cluburi.
Dincolo de medalii, Constanța a obținut și două poziții în topul celor mai bune performanțe după tabela internațională de punctaj. Astfel, R. Grădinaru a fost primul la categoria băieți 13 ani, cu timpul de 1:13.80 la 100 m bras, iar A. Bejan - al treilea la secțiunea băieți 12 ani, cu timpul de 37.42 la 50 m bras.