188
Handbal, EURO / Se lămuresc lucrurile. Franţa, Norvegia şi Rusia, favorite pentru Top 4 - handbaleuro1112-1607687732.jpg

Reprezentativele feminine de handbal ale Franţei, Rusiei şi Norvegiei au bifat noi victorii la Campionatul European din Danemarca, joi, 10 decembrie, în primele meciuri din grupele principale.

În Grupa principală I, Franţa, campioana europeană en-titre, a învins Spania, scor 26-25 (16-10), după o partidă pe care a controlat-o din primul până în ultimul minut, ibericele, vicecampioane mondiale, reuşind doar să reducă din diferenţă pe final.

Tot la un singur gol s-a impus şi Rusia, campioana olimpică en-titre, care a trecut, scor 24-23, de Muntenegru. Rusoaicele au dominat primele 56 de minute, au condus cu 24-20, dar muntenegrencele au revenit spectaculos şi chiar ar fi putut egala în ultimele secunde, când aruncarea Djurdjinei Jaukovic n-a atins ţinta.

În Grupa principală II, în care evoluează şi România, Norvegia a reuşit a patra sa victorie în turneu, 32-25 cu Olanda, campioana mondială en-titre.
România a fost învinsă (20-25) de Croaţia, aflată şi ea la a patra victorie în turneu.