Handbal feminin: CSM București a cucerit Cupa României

194

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin, după ce a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 34-26 (14-15), duminică, în finala desfăşurată în Sala Sporturilor din Mioveni.Potrivit Agerpres

CSM Bucureşti a cucerit trofeul pentru a cincea oară (2016, 2017, 2018, 2019, 2022), pierzând alte trei finale (2015, 2020, 2021).

SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit trofeul în 2020, chiar în faţa formaţiei bucureştene, pierzând alte două finale, în 2018 şi 2019, ambele jucate contra ''tigroaicelor''.

Prima repriză a finalei a fost unul echilibrată, dar formaţia vâlceană s-a desprins la două goluri, 8-6 (min. 14), iar la pauză avea un gol în plus pe tabelă, 15-14.

SCM Râmnicu Vâlcea a avut şi un debut bun de repriză secundă, distanţându-se la trei goluri, 17-14 şi 18-15. La acest scor jocul echipei de pe malul Oltului s-a rupt efectiv, marcând un singur gol în decurs de 12 minute şi încasând 11, astfel că CSM Bucureşti conducea în min. 47 cu 26-19.

SCM, care sâmbătă a avut un meci de 80 de minute cu Rapid, în semifinale, nu a reuşit decât să limiteze proporţiile scorului până la final.

Cristina Neagu a marcat 12 goluri pentru CSMB, Emilie Arntzen 4, Malin Aune 4, Carmen Martin 4, iar de la vâlcence s-au remarcat Irina Glibko 6 goluri, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 5.