Handbal feminin / Minaur, în semifinalele EHF European League

306

CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele competiţiei de handbal feminin EHF European League, după ce a învins-o pe HC Dunărea Brăila şi în manşa secundă a sferturilor de finală, cu 27-25 (13-14), sâmbătă, în Sala ''Lascăr Pană'' din Baia Mare.

Minaur îşi asigurase în mare măsură prezenţa în faza următoare în urma victoriei de la Brăila, cu 31-24.

Dunărea Brăila a făcut o primă repriză foarte bună în retur şi a condus de mai multe ori la două goluri diferenţă, 2-0, 3-1, 4-2, 11-9, iar înainte de pauză a avut chiar trei goluri în plus, 14-11, însă avansul la jumătate meciului a fost minim, 14-13.