175
Handbal feminin: SCM Râmnicu Vâlcea, închisă fără drept de apel de Herning-Ikaast, în sferturile EHF European League - valcea-1648391474.jpg

CM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă de echipa daneză Herning-Ikaast Handbold cu scorul de 39-33 (20-17), duminică, în Sala Sporturilor ''Traian'', în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Potrivit Agerpres echipa vâlceană a fost condusă de la un capăt la altul al meciului, în prima repriză la o diferenţă de şase goluri, care s-a regăsit la final pe tabelă. În repriza secundă, formaţia pregătită de norvegianul Bent Dahl a reuşit egalarea, 29-29, în min. 50, dar danezele au avut un final mai bun şi au reuşit să ia o opţiune pentru semifinale.

Pentru gazde au marcat Irina Glibko 9 gogoluri, Elena Dache 6, Corina Lupei 6, Kristina Liscevic 3, Evgheni Levcenko 2, Asma Elghaoui 2, Bobana Klikovac 2, Zeljka Nikolic 2, Olga Gorşenina 1.

Isabell Roch a apărat 7 şuturi (26,92%), iar Daciana Hosu 4 (23,53%).