Handbalistele tricolore, locul trei la Panonia Cup

256

Reprezentativa de handbal feminin a României a câștigat, scor 28-22 (15-13), ultimul meci din cadrul Cupei Panonia, disputat, sâmbătă, la Gyor (Ungaria), în compania formației Poloniei. Sportivele antrenate de Gheorghe Tadici și Dumitru Muși au dominat partida cu autoritate, în repriza secundă reușind și detașarea pe tabelă.
Cum, în primele partide, au remizat (32-32) cu Ungaria și au fost învinse (32-35) de campioana mondială Rusia, tricolorele au încheiat ediția 2007 a Cupei Panonia pe locul trei, în urma Rusiei și Ungariei, dar înaintea Poloniei. De precizat că toate cele patru formații sunt calificate la turneul final al Campionatului Mondial din Franța, din luna decembrie.
Următoarea acțiune a naționalei feminine va avea loc între 8 și 15 octombrie - stagiul de pregătire de la Ploiești, urmat de "operațiunea Cupa Mondială" din Danemarca (16 și 21 octombrie).