După ce s-a impus în campionat

HCM Constanța a câștigat și Cupa României

351

HCM Constanța este noua deținătoare a Cupei României la handbal masculin, echipa de la malul mării impunându-se, vineri seară, cu scorul de 38-25, în marea finală de la Turnu Severin, în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu.
Meciul cu trofeul pe masă a fost cât de cât echilibrat numai în prima repriză, terminată de constănțeni cu avantaj de patru goluri, 17-13. După pauză, pe teren a existat, practic, numai o singură echipă, HCM, care a înscris când și cum a vrut, tabela indicând o diferență uluitoare, de 16 "lungimi" (33-17), în min. 50. Pe final, gorjenii au mai redus din handicap, scorul final fiind 38-25 în favoarea Constanței.
Pentru HCM, au marcat Stavrositu (7), Csepreghi (6), Toma (5), Irimescu, Buricea (câte 4), Sadoveac, A. Stamate (câte 3), Novanc (2), Schuch, Sabou, Angelovski și Criciotoiu (câte 1).
Așadar, după de a defilat în campionat, formația antrenată de Ion Crăciun reușește, anul acesta, cel de-al doilea event din istoria clubului, precedentul datând din sezonul 2005/2006.
HCM Constanța va reprezenta România în Liga Campionilor, iar Pandurii va evolua în Cupa Cupelor.