HCM Constanța a reușit tripla, câștigând și Supercupa României

215
1
2 min citire
HCM Constanța a reușit tripla, câștigând și Supercupa României - handbalhcm27-1378656849.jpg
Dacă, în Europa, HCM Constanța nu a mai putut să-și mențină continuitatea, ieșind din calculele Ligii Campionilor pentru acest sezon, iată că, în țară, echipa lui Zvonko Sundovski rămâne lideră pe toate fronturile, câștigând, sâmbătă seară, și Supercupa României, a treia din istoria clubului, completându-și palmaresul după câștigarea campionatului și Cupa României. 
Primul trofeu al sezonului 2013-2014 pentru HCM Constanța a fost câștigat sâmbătă, la București, în partida cu Supercupa pe masă, contra handbaliștilor de la Știința Bacău.
Constănțenii conduși de Zvonko Sundovski s-au impus în meciul disputat la Sala Rapid, cu scorul de 23-18 (10-7), reușind să obțină tripla, cu titlul de campioană și Cupa României deja cucerite. Știința rămâne astfel fără trofeu în toate cele trei confruntări din fața echipei de pe litoral.
"HCM dovedește încă o dată că este cea mai bună echipă, chiar dacă n-a mai folosit jucători străini, cu o sigură excepție. Băieții și-au făcut treaba foarte bine", a declarat, pentru "Cuget Liber", directorul executiv al HCM Constanța, Nurhan Ali.
HCM a jucat în următoarea formulă: Popescu, Stănescu - Șimicu 7 goluri, L. Toma 5 g, Sadoveac 5 g, Buricea 3 g, Angelovski 1 g, Csepreghi 1 g, Criciotoiu 1 g.
Gruparea de la malul mării va continua în runda a 3-a din calificările pentru grupele Cupei EHF, însă lipsa jucătorilor străini din lot, ca urmare a limitării impuse de FR Handbal, își va spune cuvântul în evoluția constănțenilor.
"Pentru campionatul României, ne vom descurca în această formulă. Dar dacă participi în cupele europene, nu avem nicio șansă. Am pus o întrebare celor de la federație, pentru care nu am primit răspuns, și anume ce-ar fi hotărât dacă Oltchim nu s-ar fi desființat? Mai limita numărul jucătorilor străini?", ne-a mai spus Nurhan Ali.
Totuși, conducerea HCM privește și partea bună din faptul că echipa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor.
"În Cupa EHF, vom juca meciuri la Constanța și probabil ne vom recâștiga iubitorii și fanii care au cam fost vitregiți în sezonul trecut, când au fost nevoiți să se deplaseze ori la Buzău, ori la București, pentru a ne urmări meciurile din Liga Campionilor. Era destul de greu și pentru noi, și pentru ei. Ca manager, din punct de vedere financiar, cred că este mai bine cum este acum", a conchis Nurhan Ali.
La feminin, HCM Baia Mare, deținătoare a Cupei României și vicecampioană, a câștigat, tot sâmbătă, la București, Supercupa, după victoria cu scorul de 33-28 (14-12) în fața formației U Cluj.

Comentează știrea

FONDURI UE
9 septembrie 2013
E sansa TA

Acum este momentul: In 2013 Fondurile Europene NERAMBURSABILE se Acorda si la noi la fel de Usor ca in statele membre ale Uniunii Europene! Iata cum obtii fonduri europene pentru afacerea ta in doar 2 luni si 17 zile. Aflii mai multe detalii pe site-ul:www.fondurieuropenenerambursabile.ro

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0375 secunde