HCM Constanța, eliminată de Steaua din Cupa României

447
Echipa de handbal masculin HCM Constanța a ratat calificarea în finala Cupei României, după ce a pierdut partida din semifinale, disputată în compania Stelei București, vineri, la Sala Transilvania din Sibiu.
Jucătorii antrenați de Zoran Kurteș și Eden Hairi au dominat prima repriză, scorul la pauză fiind 17-15 în favoarea HCM-ului. La reluare, Steaua a egalat rapid la 17, iar cinci minute mai târziu, s-a distanțat la două goluri, 21-19. Acuzând arbitrajul, bucureștenii au vrut să se retragă de pe teren, dar meciul a continuat. Până la final, s-a mers cap la cap, Steaua a mai condus o dată, 32-21, dar, în ultima secundă, Csepreghi a înscris pentru 32-32 și a prelungit suspansul.
S-a trecut la aruncările de la 7 m, iar singurul care a ratat a fost Adzic, de la HCM Constanța.
Steaua câștigă cu 37-36 și se califică în marea finală de duminică (ora 11.00, în direct de Sport.ro), unde adversară îi va fi UCM Reșița, formația lui Aihan Omer trecând, tot vineri, de Dinamo București, scor 36-30.