HCM Constanța, victorie detașată cu Minaur Baia Mare

89

HCM Constanța a câștigat, ieri seară, cu scorul de 35-23, partida cu HCM Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a doua a Ligii Naționale de handbal masculin. Campionii României au obținut un succes facil, conturat însă în repriza secundă.

Până la pauză, golurile au curs cu nemiluita în cele două porți, pe fondul unor apărări destul de statice și permisive. Constanța a reușit să înscrie cu patru goluri mai mult decât adversarii (20-16), dar nimic nu era încă decis.

După pauză, HCM-ul a evoluat mai aproape de adevăr în apărare, Baia Mare nu a mai avut sclipiri, astfel că diferența s-a făcut firesc. Cum oaspeții n-au marcat decât două goluri în 21 de minute, Constanța n-a întâmpinat probleme în a-și face norma și în acest joc după ce în prima etapă a învins la 14 goluri diferență Pandurii. Acum, formația campioană s-a oprit la 12, scor 35-23, informează prosport.ro.