Turneul de tenis de la Brisbane

Horia Tecău e sfert-finalist, Simona Halep - out din primul tur!

426
Perechea Horia Tecău (România) / Robert Lindstedt (Sue-dia, nr. 3) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Brisbane (Australia), primul din noul an, dotat cu premii în valoare totală de 434.250 de dolari.

Ieri, constănțeanul și partenerul său i-au învins, în două seturi, scor 6-4, 6-4, pe ucrainenii Alexandr Dolgopolov și Denys Molchanov, într-o partidă contând pentru optimi. În sferturi, Tecău și Lindstedt îi vor avea drept adversari pe învingătorii din meciul Oliver Marach / Alexander Peya (Austria) - Paul Hanley (Australia) / Jamie Murray (Marea Britanie).

În schimb, Simona Halep a părăsit rapid turneul de la Brisbane, jucătoarea de la CS Mamaia Idu / LPS "Nicolae Rotaru" fiind eliminată (1-6, 4-6), în primul tur, de belgianca Kim Clijsters.

Atât Horia Tecău, cât și Simona Halep vor participa, luna aceasta, la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.