Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, calificați în sferturi, la US Open

141

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, în bula securizată de la arenele Flushing Meadows din New York, după ce s-a impus, scor 4-6, 6-3, 6-4, în fața columbienilor Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah.

Tecău și Rojer i-au învins pe principalii favoriți în exact două ore de joc.

Sud-americanii au dominat primul set, constănțeanul și partenerul său l-au controlat pe al doilea, iar în setul trei, perechea româno-olandeză a reușit un break decisiv la 4-4, încheind conturile cu 6-4.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au avut 5 ași și 3 duble greșeli, iar adversarii au reușit 3 ași și 3 duble greșeli. Învingătorii au totalizat mai multe mingi direct câștigătoare, 41-32, având și mai puține erori neforțate, 17-24.

Tecău și Rojer au acum 7-4 în meciurile directe cu columbienii, precedentul duel încheindu-se tot cu o victorie, anul trecut, la Turneul Campionilor, scor 6-2, 5-7, 10-8, în faza grupelor.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer și-au asigurat un cec de 91.000 de dolari și 180 de puncte ATP la dublu.

Următorii adversari vor fi câștigătorii meciului Rohan Bopanna (India)/Denis Shapovalov (Canada) - Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania, nr. 6).