HC Dunărea Brăila - CS Tomis 27-25, în Liga Națională de handbal feminin

Ianuarie, ultimul bal?

394
Echipa CS Tomis Constanța a fost învinsă, în deplasare, scor 25-27, de HC Dunărea Brăila, într-o partidă disputată, ieri, contând pentru etapa a 13-a, ultima a turului Ligii Naționale de handbal feminin.
Gazdele au avut o ușoară superioritate în prima repriză și au intrat la cabine cu avantaj de două goluri, 14-12. După pauză, jocul a fost și mai echilibrat, dar fetele antrenate de Ion Pușcașu nu au reușit să egaleze.
Celelalte rezultate ale rundei: HC Zalău - Universitatea Cluj 25-23, SCM Craiova - Rulmentul Brașov 23-23, HC Oțelul Galați - Cetate Deva 33-30, HCM Roman - Universitatea Reșița 33-22, HCM Baia Mare - Oltchim Râmnicu Vâlcea 21-39, CSM București - HCM Buzău 42-31.
În clasament, Oltchim ocupă prima poziție, cu 26 de puncte, urmată, în ordine, de U Cluj (21 p), CSM București (19 p), CS Tomis, HC Zalău și HC Dunărea Brăila, toate cu 16 p.
Etapa viitoare, prima a returului (duminică, 30 ianuarie), CS Tomis va întâlni, pe teren propriu, pe Rulmentul Brașov.
Pentru echipa constănțeană, urmează, însă, o săptămână decisivă, în care Tomisul ar putea pierde mai multe dintre jucătoarele de bază, către care clubul are restanțe financiare foarte mari. Dacă problemele cu banii nu se vor rezolva, echipa ar putea chiar să se retragă din campionat!