INFO EURO 2008

228
# Rezultatele înregistrate, aseară, în partidele din Grupa D: Grecia - Spania 1-2 (1-0); au marcat: Charisteas (min. 42), respectiv De la Red (min. 61) și Guiza (min. 90); 2-0 (1-0); au marcat: Pavlyuchenko (min. 24) și Arshavin (min. 50). Spania și Rusia s-au calificat în sferturile de finală.

# Mijlocașul român Răzvan Cociș a urcat pe prima poziție în clasamentul "maratoniștilor" de la EURO 2008, după ce, în partida cu Olanda, a alergat 12.74 kilometri. Recordul era deținut de mijlocașul suedez Daniel Andersson, cu 12,52 kilometri, în partida cu Spania, iar pe poziția secundă se clasa Bănel Nicoliță, cu 12,24 kilometri, în jocul cu Franța.

# Mijlocașul Franței, Claude Makelele, a anunțat, după meciul cu Italia (0-2), că se va retrage de la echipa națională, mai ales în condițiile în care francezii nu au obținut calificarea în sferturile de finală EURO 2008.

# Selecționerul reprezentativei Franței, Raymond Domenech, a afirmat că este dezamăgit de eliminarea de la EURO 2008, dar l-a acuzat pe arbitrul Lubos Michel că a acordat prea ușor penalty pentru Italia.

# UEFA a decis să amendeze Federația Croată de Fotbal cu 5.000 de euro, din cauza supor-terilor care au aprins fumigene la prima partidă din Grupa B, cu Austria, scor 0-1, folosirea torțelor fiind interzisă pe stadioane la EURO.

# Astăzi, de la ora 21.45, la Basel, se dispută prima partidă din faza sferturilor de finală: Portugalia - Germania, în direct la TVR 1.