Info Roland Garros / Două calificări istorice în sferturi de finală

179

Laura Siegemund (Germania; 32 de ani, 66 WTA) s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după ce a învins-o, în două seturi, scor 7-5, 6-2, pe Paula Badosa (Spania), într-o partidă disputată luni pe zgura de la Roland Garros.

Următoarea sa adversară va fi Petra Kvitova (Cehia, cap de serie nr. 7), care a trecut în optimi, scor 6-2, 6-4, de chinezoaica Shuai Zhang.

Sofia Kenin (cap de serie nr. 4) s-a calificat, la rândul său, pentru prima oară în carieră, în sferturile de finală de la Roland Garros, după ce a învins-o, în trei seturi, scor 2-6, 6-2, 6-1, pe Fiona Ferro (Franţa).

Campioană en-titre la Australian Open, Kenin o va înfrunta pentru un loc în semifinale pe câştigătoarea meciului Danielle Collins (SUA) - Ons Jabeur (Tunisia), amânat pentru astăzi, din cauza ploii.